Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu. Další informace Souhlasím
1 ETH koupíte za
5 609 Kč
1 ETH prodáte za
5 251 Kč
Změna za 24h
1,12 %
nebo
Tuto kryptoměnu aktuálně není možné koupit.
Tuto kryptoměnu aktuálně není možné prodat.

Aktuální vývoj ceny ETH/CZK

Co je Ethereum?

Ethereum lze chápat jako platformu na vytváření decentralizovaných aplikací a Ether (ETH) jako měnu používající se na úhradu poplatků vznikajících na této platformě. Sami tvůrci tvrdí, že je Ethereum vlastně decentralizovaný počítač (na blockchainu Etherea), který není ani příliš dobrý a ani příliš rychlý. Na druhou stranu má tento počítač globální charakter - nemůže se zaseknout, nemůže se vypnout, nemůže být cenzurován a bude všude ke jde internet. Díky těmto vlastnostem může Ethereum tvořit smart kontrakty, které navždy změnily svět kryptoměn.

Pod pojmem smart kontrakt si můžete představit klasický kontrakt mezi dvěma nebo více stranami. Je to specifický počítačový kód, který je postaven na blockchainu Etherea. Pro představu je možné si takový smart kontrakt představit na příkladu automatu na jízdenky. Automat má v sobě jednoduchý kód, který se automaticky provede po vhození dostatečného počtu mincí a zbytek po přepočtení vrátí. Žádná smlouva, žádná obsluha, pouze automaticky se vykonávající kód. Velmi podobné je to i u Etherea, s tím rozdílem, že smart kontrakty nejsou vázány na jeden automat a díky globálnímu charakteru je lze provádět všude.

Historie Etherea

Za svojí relativně krátkou existenci, cca 3 roky (od 30.6.2015), si toho Ethereum zažilo více než dost. A my si teď povíme něco k historii.

Mladý programátor kanadsko-ruského původu Vitalik Buterin, ve svém white paperu (to je něco jako byznys plán v krypto světě) zveřejnil svoji vizi koncem roku 2013, kde tvrdil, že Bitcoin potřebuje scriptovací jazyk pro vývoj aplikací - jednoduchý programovací jazyk, který by přilákal nové programátory a podnítil tak tvorbu decentralizovaných aplikací - dApps. V bitcoinové komunitě se nesetkal s porozuměním a tak navrhl vývoj nové platformy. Vývoj byl financován online veřejnou sbírkou, dnes známou jako ICO (Initial Coin Offering) a účastníci kupovali ETH výměnou za Bitcoin. 

Proč investovat do Etherea?

ETH dlouhodobě okupuje 2. místo v tržní kapitalizaci žebříčku kryptoměn a patří k těm nejúspěšnějším. Zajímavost je, že běhěm ICO se měnilo v poměru 2000 ETH za 1 BTC, kdy 1 BTC stál 600 dolarů, což představuje 0.30 dolarů za 1 ETH. Kdyby jste v té době investovali 1000 dolarů (cca 20 000 korun), tak by jste dnes měli 2.8 milionu dolaru (cca 59 milionu korun). 

Pokročilé funkcionality ethereum sítě v podobě chytrých kontraktů dělají měnu extrémně komerčně zajímavou a přitahují velké banky, firmy, nebo dokonce vlády. Například už v roce 2016 projevil zájem o implementování chytrých kontraktů do svých hlasovacích systémů Ukrajinský parlament. Později se tato technologie stala natolik populární, že došlo ke sdružení komerčních institucí se zájmem o ethereum a vytvoření asociace Enterprise Ethereum Alliance (EEA), která v květnu 2017 čítala 86 členů (včetně firem jako je např. Microsoft). 

Pokud bude takový trend pokračovat, může bitcoin velice rychle získat rovnocenného partnera. 

Dále o Ethereu

Už víme, že Ethereum je decentralizovaný počítač a zároveň má svůj vlastní blockchain, což jsou základy pro pochopení následujících řádků. Na blockchaine Etherea existuje možnost vytvořit ERC20 tokeny, které se chovají velmi podobně jako Ether (měna Ethereum blockchainu). ERC20 tokeny lze vytvořit právě díky existenci smart kontraktů. Takový kontrakt se pak stará o vytvoření tokenů, o jejich transakce a sleduje jejich počty.

Na blockchainu Etherea je možné vytvořit vlastní kontrakt, který pak zajišťuje funkci tokenů. Komunita však navrhla standard, který se později začal používat a tím jsou právě ERC20 tokeny. Důvodem bylo, že pro burzy je implementace nových tokenů velmi jednoduchá, protože jsou velmi podobné (liší se například v názvu či zkratce). Tímto standardem se také podařilo předejít zbytečným chybám ve smart kontraktech, které jsou nebezpečné pro uživatele tokenů.

Jednou z nejdůležitějších věcí je samozřejmě fakt, že při každém přesunu ERC20 tokenů je třeba zaplatit poplatek v etheru a díky stále rostoucímu počtu tokenů se nemůže v brzké době stát, že by Ethereum ztrácelo na hodnotě, protože je potřeba. Stejně tak roste počet decentralizovaných aplikací, které využívají Ether jako platidlo a to čím dál tím rychlejším tempem. Takže každý, kdo si bude chtít koupit krypto kočičku, za ni zaplatí v ETH. Každý, kdo bude chtít na Bancore vyměnit tokeny, také zaplatí v ETH. A rozhodně se nezdá, že by Ethereum ztrácelo dech. Právě naopak.

Na rozdíl od Bitcoinu lze ether relativně snadno těžit grafickými kartami místo specializovaných minerů. V roce 2018 ale začínají programátoři testovat pro ověřování transakcí a zapisování do blockchainu koncept proof-of-stake namísto proof-of-work. Bloky by tak do řetězce transakcí nepřidávali těžaři, ale přímo majitelé velkého množství etherů.