Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies pro reklamu. Další informace Souhlasím
Blog post image

Pokud investujete do kryptoměn, určitě vás zajímá jak si je bezpečně ochránit, abyste o svou investici nepřišli.

Proto pro vás přinášíme článek o tom, kam kryptoměny bezpečně uložit.

Abyste pochopili kam se kryptoměny ukládají, je potřeba si říct základy, jak to vlastně funguje. když si zakládáte novou kryptoměn novou adresu, většina z kryptoměn vygeneruje takzvané privátní a veřejné klíče. například u Bitcoinu jsou tyto klíče zapsány jako souhrn 24 slov. Kdo zná konkrétní slova, může s kryptoměnami libovolně nakládat. Je proto důležité abyste tyto klíče bezpečně uložili a díky tomu ochránili svou investici.

Pojďme se tedy podívat na 5 způsobů jak a kam si bezpečně uschovat své kryptoměny.

1. Online peněženky

Nejméně bezpečnou variantou jak si uchovat své kryptoměny jsou takzvané online peněženky. Tyto peněženky důrazně nedoporučujeme, nicméně je potřeba je zmínit, protože mají spoustu uživatelů a jsou často doporučovány některými službami. 

Nejsou bezpečné hlavně díky tomu že je váš privátní klíč vygenerován a uložen 3. stranou, tudíž pokud dojde k nějakému problému nebo hackerskému útoku, můžete o vaše kryptoměny přijít. Toto se stává poslední dobou zřídka, nicméně pořád je tam šance, že se to stane, proto byste měli volit jinou možnost než online peněženku, zvlášť pro větší obnos kryptoměn.

Velkou výhodou těchto peněženek jejich jednoduchost. Obvykle se stačí zaregistrovat a pomocí jednoduchých přihlášení vidíte svůj stav kryptoměn. Prostředím se tyto peněženky velmi podobají internetovému bankovnictví jako je například PayPal. Velkou výhodou je tak rychlost a to, že to můžu ovládat úplní začátečníci V kryptoměnách. 

Mezi nejznámější online peněženky patří například blockchain.info nebo xapo.

Plusy:

- Jednoduché prostředí a snadné ovládání 
- Rychlé vytvoření a registrace

Mínusy:

- Dáváte do rukou své privátní klíče (své kryptoměny) 3. straně 
- Většinou podporují jen velké kryptoměny 

2. Papírové peněženky

Nejjednodušším způsobem uložení kryptoměn jsou papírové peněženky. Tyto peněženky jsou úplně offline proto nepotřebujete žádný program ani instalace. Na specializovaných webech si necháte vygenerovat svou peněženku (rozuměj privátní klíč) na kterou můžete přijímat kryptoměny.

Tuto peněženku pak Stačí vytisknout a uložit na bezpečné místo. uložení na bezpečné místo je velmi důležité,  kdokoliv by toto místo našel, má možnost nakládat s vašimi kryptoměnami. 

Mezi nejznámější generátory papírových peněženek můžeme zařadit weby bittadress.org který je v češtině pro Bitcoin.  liteaddress.org web, který je ten samý jako předchozí, nicméně pro kryptoměnu litecoin a nebo například MyEtherWallet.

Plusy:

- Velmi jednoduchý způsob uchování kryptoměn
- Kryptoměny jsou uchovány offline
- Není potřeba žádný program nebo aplikace 

Mínusy:

- Potřeba peněženku (privátní klíč)  uchovat na bezpečné místo
- Myslet na to, že papír se může časem poškodit
- Nevidíte aktuální stav vaší peněženky 

3. Softwarové peněženky

Mezi velmi bezpečné způsoby, jak uchovat své kryptoměny patří softwarové peněženky.  Softwarovou peněženku si můžete představit jako program, který si nainstalujete do svého počítače. U vás na počítači se pak vygeneruje privátní klíč. Díky tomu tak máte své kryptoměny uložené v bezpečí svého počítače. 

Je dobré pamatovat na to, že privátní klíč je potřeba pro zálohu napsat na papír a papír uschovat na bezpečné místo. Toto je velmi vhodné v případě, že vám na počítači odejde třeba hard disk. Díky privátnímu klíči napsanému na papíře můžete později obnovit vaše kryptoměny. 

Softwarovou peněženku nabízí prakticky každá kryptoměna která je na trhu.  Pokud budete stahovat softwarovou peněženku, doporučujeme stáhnout vždy z oficiálních stránek dané kryptoměny. 

Pokud chcete mít softwarovou peněženku na více kryptoměn zároveň můžeme doporučit nejpoužívanější peněženku Electrum.

Plusy:

- Jednoduchý způsob ovládání
- Privátní klíč znáte jen vy, nikoliv 3. strana
- Bezpečnější varianta než online peněženky 

Mínusy:

- Zálohování privátního klíče na papír
- Nedoporučujeme instalovat na zařízení které denně používáte

4. Mobilní peněženky

Mobilní peněženky fungují stejně jako softwarové peněženky s tím rozdílem že peněženku máte nainstalovanou ve svém mobilu. Mobilní peněženky jsou většinou velmi přehledné a jednoduché na ovládání. Vidíte v ní svůj aktuální stav kryptoměn i historii transakci.

Opět platí, že je vhodné napsat si svůj privátní klíč na papír a papír bezpečně uschovat. 

Tyto peněženky můžeme vřele doporučit na menší obnos kryptoměn.  Mezi nejznámější a nejstahovanější mobilní peněženku kterou doporučují i Instacoin.cz je mobilní peněženka Coinomi.

Plusy:

- Kryptoměny ve vašem mobilu
- Privátní klíč znáte jen vy, nikoliv 3. strana
- Rychlost a jednoduchost při založení

Mínusy:

- Zálohování privátního klíče na papír
- Nedoporučujeme instalovat na zařízení které denně používáte

5. Hardwarové peněženky

Tím nejbezpečnějším způsobem jak uchovat své kryptoměny v bezpečí jsou takzvané hardwarové peněženky. Tyto hardwarové peněženky většinou vypadají jako USB klíčenka s malým displejem.  

Fungují tak, že vaše privátní klíče jsou uloženy uvnitř hardwarové peněženky. Vy se pak do hardwarové peněženky přihlašujete pomocí hesla a číselného kódu, který si nastavíte na začátku. Tudíž jediný kdo bude mít přístup do vaší hardwarové peněženky jste jen vy.

Při zakoupení hardwarové peněženky vás vyzve abyste na kus přiloženého papíru napsali svůj privátní klíč který vám hardwarová peněženka vygeneruje a ten uložili na bezpečné místo. Toto se děje pro dvojí bezpečnost, v případě že vaše hardwarová peněženka zničí, utopí nebo nějak jinak poškodí, můžete díky privátnímu klíči obnovit vaše kryptoměny.

K hardwarovým peněženkám dostanete také návod jak se přihlásit do administrace. Administrace můžeme přirovnat k vašemu internetovému bankovnictví, přehledně tam vidíte vaše transakce, stav... Zde můžete také odesílat a přijímat kryptoměny.

Nejznámější hardwarovou peněženkou je Trezor. Možná vás potěší, že Trezor je ryze česká firma.

Plusy:

- Nejbezpečnější způsob uchování kryptoměn
- Privátní klíč je v hardwarové peněžence
- Jednoduchá a přehledná administrace
- Možnost uložení více kryptoměn

Mínusy:

- Vyšší počáteční náklady okolo 2500 Kč